Jak jeździć, aby nie nadwyrężać silnika

Jak jeździć, aby nie nadwyrężać silnika
Jak jeździć, aby nie nadwyrężać silnika
1 vote, 6.00 avg. rating (68% score)

motoryzacja (12)Każdy z nas z pewnością chciałby, aby posiadany przez niego samochód służył mu bezawaryjnie jak najdłużej. Poważna awaria silnika to najgorsze, co mogłoby się nam przytrafić, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad jak dbać o nasz silnik.

Po pierwsze, nie ruszajmy od razu po odpaleniu zimnego silnika. Nie oznacza to, że powinniśmy stać kilka minut w miejscu czekając aż silnik się rozgrzeje, ale pamiętajmy że nawet współczesna motoryzacja nie poradziła sobie jeszcze z problemem nadmiernego zużycia elementów jednostki napędowej podczas pracy z obniżonym ciśnieniem oleju. Takie właśnie warunki występują w pierwszych kilku sekundach po odpaleniu, dlatego dajmy silnikowi kilkanaście sekund, aż olej dotrze do wszystkich kluczowych zakamarków.

Po drugie, nie jeździmy na zbyt dużych obrotach silnika, zanim nie osiągnie on temperatury roboczej. Aby olej mógł odpowiednio chronić wszystkie powierzchnie robocze motoru nie może być zbyt zimny. Zbyt duże obciążenie silnika w pierwszej fazie jego rozgrzewania powoduje kilkukrotnie szybsze zużywanie się kluczowych elementów. Jeśli zrobimy tak raz nic się nie stanie, ale jeśli będzie się to regularnie powtarzać, spotka nas awaria.

Inne artykuły związane tematycznie z motoryzacją:

1 Comment

  1. samochody dostawcze pomorskie

    Bardzo fajny wpis tematyczny.

About